PIC16F877-20/P
Contact Now
PIC16F877-20/P
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Number of I/O : 33
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 4V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Verified
RAM Size : 368 x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, SPI, UART/USART
Package : Tube
EEPROM Size : 256 x 8
Program Memory Size : 14KB (8K x 14)
Oscillator Type : External
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Through Hole
Series : PIC® 16F
Supplier Device Package : 40-PDIP
Data Converters : A/D 8x10b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 20MHz
Base Product Number : PIC16F877
Description : IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40DIP
Model Number : PIC16F877-20/P
Contact Now
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 40-PDIP