STM32L031F4P3
Contact Now
STM32L031F4P3
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number of I/O : 15
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 8K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Package : Tray
EEPROM Size : 1K x 8
Program Memory Size : 16KB (16K x 8)
Series : STM32L0
Supplier Device Package : 20-TSSOP
Data Converters : A/D 10x12b
Mfr : STMicroelectronics
Core Processor : ARM® Cortex®-M0+
Speed : 32MHz
Base Product Number : STM32L031
Description : IC MCU 32BIT 16KB FLASH 20TSSOP
Model Number : STM32L031F4P3
Contact Now
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 32MHz 16KB (16K x 8) FLASH 20-TSSOP