PIC16C55A-04/SP
Contact Now
PIC16C55A-04/SP
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Number of I/O : 20
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 3V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Verified
RAM Size : 25 x 8
Program Memory Type : OTP
Connectivity : -
Package : Tube
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 768B (512 x 12)
Oscillator Type : External
Peripherals : POR, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Through Hole
Series : PIC® 16C
Supplier Device Package : 28-SPDIP
Data Converters : -
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 4MHz
Base Product Number : PIC16C55
Description : IC MCU 8BIT 768B OTP 28SPDIP
Model Number : PIC16C55A-04/SP
Contact Now
PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 768B (512 x 12) OTP 28-SPDIP