PIC18F1220T-I/SO
Contact Now
PIC18F1220T-I/SO
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Number of I/O : 16
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 4.2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Verified
RAM Size : 256 x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : UART/USART
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
EEPROM Size : 256 x 8
Program Memory Size : 4KB (2K x 16)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® 18F
Supplier Device Package : 18-SOIC
Data Converters : A/D 7x10b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 40MHz
Base Product Number : PIC18F1220
Description : IC MCU 8BIT 4KB FLASH 18SOIC
Model Number : PIC18F1220T-I/SO
Contact Now
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 4KB (2K x 16) FLASH 18-SOIC