ATMEGA48-20PU
Contact Now
ATMEGA48-20PU
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Number of I/O : 23
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2.7V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 512 x 8
Package : Tube
EEPROM Size : 256 x 8
Program Memory Size : 4KB (2K x 16)
Core Processor : AVR
Speed : 20MHz
Base Product Number : ATMEGA48
Description : IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28DIP
Model Number : ATMEGA48-20PU
Contact Now
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (2K x 16) FLASH 28-PDIP