PIC17C756A-33/L
Contact Now
PIC17C756A-33/L
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 68-LCC (J-Lead)
Number of I/O : 50
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 4.5V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Verified
RAM Size : 902 x 8
Program Memory Type : OTP
Connectivity : I²C, SPI, UART/USART
Package : Tube
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 32KB (16K x 16)
Oscillator Type : External
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® 17C
Supplier Device Package : 68-PLCC (24.23x24.23)
Data Converters : A/D 12x10b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 33MHz
Base Product Number : PIC17C756
Description : IC MCU 8BIT 32KB OTP 68PLCC
Model Number : PIC17C756A-33/L
Contact Now
PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 33MHz 32KB (16K x 16) OTP 68-PLCC (24.23x24.23)