MKW36A512VFT4
Contact Now
MKW36A512VFT4
Category : RF and Wireless RF Transceiver ICs
Digi-Key Programmable : Not Verified
Serial Interfaces : I²C, SPI, UART
Operating Temperature : -40°C ~ 105°C (TA)
Memory Size : 265kB Flash, 64kB RAM
Package / Case : 48-VFQFN Exposed Pad
Type : TxRx + MCU
Current - Transmitting : 5.7mA
Current - Receiving : 6.3mA
Modulation : FSK, GFSK, MSK
Package : Tray
RF Family/Standard : Bluetooth
Data Rate (Max) : 1Mbps
Product Status : Active
Protocol : Bluetooth v5.0
Mounting Type : Surface Mount, Wettable Flank
Series : Automotive, AEC-Q100, Kinetis KW36A
Sensitivity : -95dBm
Supplier Device Package : 48-HVQFN (7x7)
Mfr : NXP USA Inc.
Frequency : 2.4GHz
Voltage - Supply : 1.71V ~ 3.6V
Power - Output : 5dBm
Base Product Number : MKW36
Description : KINETIS W MCU ARM CM0+
Model Number : MKW36A512VFT4
Contact Now
IC RF TxRx + MCU Bluetooth Bluetooth v5.0 2.4GHz 48-VFQFN Exposed Pad